Достапни линкови

Дваесет лица загинаа при напад на продавница во кинескиот регион Синџианг


Дваесет лица загинале кога група на мажи со секири и ножеви нападнале продавница во кинескиот автономен регион Синџианг соопштија властите од земјата. Насилството во етнички подлениот регион е во пораст во последните недели. Според властите загинале 13 цивили, а безбедносните сили убиле 7 напаѓачи, при што двајца од нив се уапсени.
Синџианг се наоѓа на границата меѓу Пакистан и Авганистан и во неа живеат околу 9 милиони муслимански Ујгури.
XS
SM
MD
LG