Достапни линкови

Трговските партнери на Иран ќе му плаќаат со злато


Иранските власти соопштија дека нивните трговски партнери ќе им плаќаат со злато наместо со долари. САД и ЕУ спроведоа санкции против иранските финансиски институции, поради нуклеарната програма на Техеран. Иранските агенции јавија дека гувернерот на Народната банка, Махмуд Бахмани изјавил дека секоја земја може да плаќа во својата валута или пак во злато.
Индија и Кина нафтата увезена од Иран ја плаќаат со својата валута.
XS
SM
MD
LG