Достапни линкови

Францускиот суд го прогласи неуставен Законот за геноцид на Ерменците


Францускиот Уставен суд донесе одлука дека Законот кој се однесува на масовните убиства на Ерменците го прекршува Уставот на земјата. Законот беше усвоен во декември минатата година и налагаше кривично да бидат гонети лицата кои ќе го негираат убиството на милион ипол Ерменци за време на Отоманската империја, пред еден век.
Турција ја поздрави одлуката при што министерот за надворешни работи Ахмет Давутоглу најави дека властите ќе одржат средба во на која ќе одлучат дали да ги обноват економските, политичките и воените контакти со Франција.
XS
SM
MD
LG