Достапни линкови

Руските законодавци ги поддржаа политичките реформи


Рускиот Парламент
Законодавците на Долниод дом на рускиот Парламент дадоа поддршка за пакетот предлог закони за либерализирање на националниот политички систем во време на масивни протести во земјата. Со новите закони ќе се промени изборот на градоначалниците и ќе се намалат условите за регистрација на политичките партии и учесниците на изборите.
Опозицијата соопшти дека таквиот чекор е со цел да се намали гневот во јавноста по парламентарните избори во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG