Достапни линкови

Светска банка ќе помогне во реизградбата на инфраструктурата во Ош


Седиштето на Светска банка во Вашингтон
Членови на Светска банка го посетија киргистанскиот град Ош да разговараат за проекти со кои ќе се подобри инфраструктурата, која беше уништена за време на етничките судири во јуни 2010 година.
Најмалку 447 лица загинаа во судирите, а илјадници куќи беа уништени. Според соопштението, банката ветила дека ќе помогне во реизградбата на инфраструктурата во градот, без да каже колку ќе чини проектот.
XS
SM
MD
LG