Достапни линкови

ОН го повикаа сирискиот режим да прогласи прекин на огнот


Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај
Шефот за човекови права на ОН, Нави Пилај изјави дека ситуацијата во Сирија е очајна и ја повика владата на претседателот Башар ал Асад под итно да прогласи прекин на огнот. Пилај на средбата во советот за човекови оправа во Женева побара од сирискиот режим да им даде гаранција за пристап на меѓународните независни набљудувачи и на хуманитарните тимови.
Сириската делагација ја напуштила средбата нарекувајќи ја стерилна дискусија.
XS
SM
MD
LG