Достапни линкови

Ќе се формира група за соработка на законодавниот дом на Викторија и Македонија


Претседателот на макеоднското Собрание, Трајко Вељаноски
Парламентарците од Законодавниот дом на Викторија ќе формираат група за соработка со македонското Собрание по примерот на Парламентот на Западна Австралија. Ова го изјави пратеникот Ендру Елсбери по денешната средба со првиот човек на македонкото Собрание Трајко Вељаноски во Мелбурн. Според Елсбери се бара начин како идејата да се рализира што побрзо.
Вељаноски изјавил дека на средбата со пратениците од Парламентот на Викторија со посебен респект била спомната македонската заедница, која е многу почитувана во земјата.
XS
SM
MD
LG