Достапни линкови

Одложен самитот на лидерите на еврозоната за фондовите за спас


Kosovo -- A cash box containing Euro banknotes is pictured at a private store in Pristina, 26Dec2011
Лидерите на земјите членки на еврозоната го одложија самитот на кој требаше да се разговара за зголемување на помошта во фондовите за спас. Средбата се очекуваше да се одржи на крајот на самитот на земјите членки на ЕУ на 1 или 2 март. Лидерите на еврозоната требаше да разговараат за начинот како да се пополни дупката од 500 милијарди евра во фондовите за спас на зоната со цел да им се даде поголем кредибилитет.
Но според извештаите состанокот бил одложен, бидејќи Германија соопштила дека не е подготвена да го поддржи планот. Големите економии како Кина, Бразил и САД се против зголемување на фондовите на спас на ММФ се додека еврозоната не ги зголеми нејзините.
XS
SM
MD
LG