Достапни линкови

Успешен референдумот за новиот Устав на Сирија


Гласањето на референдумот во Сирија
Сириската национална телевизија јави дека околу 89 насто од гласачите на референдумот се изјасниле за новиот Устав предложен од претседателот Башар ал Асад. Излезеноста на гласањето била 57.4 насто.
Опозицијата го бојкотираше референдумот нарекувајќи го фарса и побара оставка од Асад. Во меѓувреме ЕУ воведе нови санкции против Сирија.
XS
SM
MD
LG