Достапни линкови

Протести на Самоопределување против властите во Косово


Протестите во Приштина
Околу илјада приврзаници на движењето Самоопределување протестираат против потпишувањето на договорот за регионално претставување на Косово со забелешка во која се наведува Резолуцијата 1244 и мислењето на Меѓународниот суд за правда за прогласувањето на независноста.
Демонстрантите ги остраниле металните препреки пред зградата на косовскиот парламент и го блокирале влезот. Генералниот секретар на движењето, Дардан Молиќај изјави дека протестите се за промена на актуелната власт.
XS
SM
MD
LG