Достапни линкови

ЕУЛЕКС уапси членови на српското министерство за внатрешни работи


ЕУЛЕКС соопшти дека шест членови на српското министерство за внатрешни работи се уапсени во Косово, а за пет од нив има налог за притвор од 30 дена. Според соопштението на мисијата, уапсените се осомничени дека вршеле прекумерен притисок врз граѓаните да ги признаат косовските институции.
Српскиот министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ ги осуди апсењата.
XS
SM
MD
LG