Достапни линкови

Жипе-постигнат договор за кандидатскиот статус на Србија


Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе
Францускиот министер за надворешни работи Ален Жипе изјави денеска во Брисел дека е постигнат договор за доделување кандидатски статус на Србија за членство во ЕУ. Според него, на состанокот на шефовите на дипломатиите на земјите членки на Унијата немало приговори.
Формалната одлука ќе биде донесена утре и таа мора да биде потврдена на самитот на ЕУ што се одржува на 1 и 2 март.
XS
SM
MD
LG