Достапни линкови

Јемен: претседателот Салех ја напушти функцијата


Абдрабух Мансур Хади
Јеменскиот претседател Али Абдула Салех и официјално се повлече по 33 години владеење во таа земја. Тој, на денешната церемонија во претседателската палата во Сана, и власта му ја предаде на потпретседателот Абдрабух Мансур Хади кој во минатата недела беше избран за шеф на државата како единствен кандидат. Салех се повлече од функцијата по притсиок на арапските земји и на Соединетите држави откако тој почна насилно да се справува со протестите во земјата против неговиот режим.
XS
SM
MD
LG