Достапни линкови

Викиликс започна со објавување на нови доверливи материјали


U.K. -- Logo of the London-based organization WikiLeaks
Веб-сајтот Викиликс денеска започна со објавувањето на повеќе од пет милиони доверливи делови од електронска пошта на Американската агенција за стратешки истражувања Стратфор. Од Викиликс појаснуваат дека станува збор за мејлови кои датираат од 2004 до 2011. Во соопштението од Викиликс се вели дека „материјалите покажува како приватната разузнавачка агенција работи и како „одбира“ поединци со кои соработува.
XS
SM
MD
LG