Достапни линкови

Германија го повлекува својот персонал од авганистанските институции


Немирите на протестите во Авганистан
Германските власти соопштија дека ќе го повлечат својот персонал од авганистанските министерства, поради смртоносните протести во земјата против палењето на Куранот од страна на американските војници.
Според нив таквата одлука е разумна мерка на претпазливост.
Француското министерство за надворешни работи претходно соопшти дека привремено го повлекува перосналот од амбасадата во Кабул и од авганистанските институции.
XS
SM
MD
LG