Достапни линкови

Љупчо Георгиевски избран за претседател на ВМРО-НП


Љубчо Георгиевски е избран за претседател на ВМРО-Народна партија. Тој на денешниот 15. вонреден конгрес на партијата ја најави ВМРО-НП како граѓанска десница, отворена за сите, со тенденција да биде трета политичка опција во државата, која ќе нуди решенија.
Според Георгиевски заминувањето на доскорешното партиско раководство, не било од политичко-идеолошки, туку од други причини. Георгиевски најви дека ќе се заложи да се реши прашањето за името, бидејќи иднината на Македонија е во ЕУ и во НАТО.
XS
SM
MD
LG