Достапни линкови

Одбележување на годишнината од војната за Нагорно Карабах


Околу 50 илјади Азербеџанци маршираа низ Баку за одбележување на 20 годишнината од војната на земјата со ерменските сили за спорниот регион Нагорно Карабах. Според азербеџанските власти 613 лица загинале кога ерменските сили го ја нападнале земјата во 1992 година. Нападот Баку го опишува како геноцид, на што Ерменија се противи.
Според извештаите и илјадници Турци излегле да ја прослават годишнината. Турскиот министер за внатрешни работи Идрис Сахин одржа и националистички говор во Истаnбул пред насобраните граѓни.
XS
SM
MD
LG