Достапни линкови

Клинтон со поддршка за демократските промени на северна Африка


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон откако го напушти Тунис, каде беше присутна на состанокот на „Пријателите на Сирија“ отпатува за Алжир. Клинтон таму се сретна со минситерот за надворешни работи Мурад Меделчи и претседателот Абедлазиз Боутелфики.
Во краткото соопштение за медиумите се вели дека Клинтон ја пренела пораката на САД за поддршка на демократските промени во северна Африка, каде беше соборен режимот на лидерите на Тунис, Египет и Либија во минатата година.
XS
SM
MD
LG