Достапни линкови

Одбележување на осумгодишнината од смртта на Трајковски


Поранешниот македонски претседател Борис Трајковски
Денеска ќе биде одбележана осумгодишнината од авионската несреќа кај Ротимље, Мостар, Босна и Херцеговија, во која загинаа претседателот на Македонија Борис Трајковски и членовите на делегацијата и екипажот.
Во Ротимље ќе присуствува македонска - делегација предводена од министерот за одбрана Фатмир Бесими, во чиј состав се и министерот за образование и наука Панче Кралев, генерал-мајор Зоран Димов и Мирко Крстевски, претставник од семејствата на загинатите.
Делегација од Собранието и од Владата ќе положи цвеќе на гробот на Борис Трајковски во Алејата на великаните на градските гробишта во Бутел и на гробовите на другите загинати.
XS
SM
MD
LG