Достапни линкови

Во Турција изведена четирикратна трансплантација на екстремитети


Во Турција денеска е направена првата трансплантација на четитри екстремитети (две раце и две нози) на еден пациент. Операцијата каја е прва од ваков вид во светот, траела 20 часа а во неа учествувале 50 лекари. Пред два месеци во Турција му беа трансплантиране две раце и една нога на еден пациент, но поради компликации подоца лекарите ја остраниле ногата.
XS
SM
MD
LG