Достапни линкови

Ден на несогласување во Казахстан


Алмати - 25 февруари
Околу 1.000 демонстранти се собраа во Алмати, Казахстан на учество на протестите наречени "Ден на несогласување". Меѓутоа, полицијата изврши рација во домовите на три опозициски лидери пред митингот и да започне.
Приведени се Булат Абилов и Зхармакхан Туѕакбаи, ко-претседавачи на опозицијата Азат партија и секретарот на групата Амирзхан Косанов.
Има извештаи и дека некои од демонстрантите на плоштад во Алмати се приведени во полициски комбиња.
Опозицијата на Казахстан упати повик на демонстрации со цел да се изврши притисок за да се ослободат од затвор неколку опозиционери притворени претходно овој месец. Опозицијата бара и фер избори, независно судство и слободата на говорот во Казахстан.
XS
SM
MD
LG