Достапни линкови

Во Авганистан продолжуваат протестите поради палењето на Куранот


Кабул
Стотици гневни авганистанци поради инцидентот со палењето на Коранот во американската база во Баграм и денеска 5 ти ден протестираат. Според полициски извори, протести има во Логар, Лагхман, Нагахар, и во провинцијата Сари Пул во централниот дел на земјата.
Околу илјада лица се собрале пред куќата на гувернерот во Лангхман и ја ја нападнале полицијата со камења.
Во досегашните протести во Авганистан загинаа 21 лице.
XS
SM
MD
LG