Достапни линкови

Ходорковски апелира русите да не гласаат за Путин


Затворениот руски тајкун Михаил Ходорковски побара од русите да не гласаат за претседателскиот фаворит Владимир Путин на изборите на 4 март. Во писмениот одговор на прашањата што Радио Слободна Европа ги испрати преку неговите адвокати тој вели дека русите би требало да гласаат за другите кандидати, без да прецизира за кои. Михаил Ходорковски, поранешен извршен директор на нафтениот гигант Јукос, е во затвор уште од 2003 година. Тој првично беше обвинет за даночна измама, а во минатата година е обвинет и за парична проневера. Тој би можело да биде во затвор до 2017 година.
XS
SM
MD
LG