Достапни линкови

Тачи: Косово од денеска со своето име


Премиерот на Косово Хашим Тачи
Премиерот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека договорите постигнати во Брисел се исклучително значајни и оти со нив Косово доби меѓународен државен субјективитет. На вонредната прес конференција, по договорот за регионалното претставување, Тачи прецизира дека станува збор за отворање на патот за либерализација на визите и на трговските односи, односно почеток на кососвкиот процес за стабилицазија и асоцијација со Европската унија. Според договореното, Косово ќе биде претставено како Косово, но со фуснота во согласност со резолуцијата 1244 и со наведување на советодавното мислење на Меѓународниот суд на правдата. Постигнат е договор и за интегрирана контрола на граничните премини.
XS
SM
MD
LG