Достапни линкови

Австралија: Руд ја предизвика премиерката Гилард


Кевин Руд
Кевин Руд кој неделава поднесе оставка како министер за надворешни работи на Австралија вчера изјави дека ќе покрене гласање против водечката партиска позиција на премиерката Џулија Гилард. Руд, кој токму од неа во јуни 2010 година беше сменет од премиерската функција оцени дека австралијците ја загубиле довербата во Гилард и оти партијата под нејзино раководство сигурно ќе загуби на изборите догодина.
XS
SM
MD
LG