Достапни линкови

Кофи Анан нов специјален пратеник во Сирија на ОН и Арапската лига


Поранешниот генерален секретар на ОН Кофи Анан е назначен од ОН и Арапската лига за нивни специјален пратеник за Сирија. Ова го соопштија сегашниот генерален секретар на ОН Бан Ки Мун и шефот на Арапската лига Набил Елараби. Во соопштението од ОН е наведено дека задачата на Кофи Анан ќе биде „ ставање крај на насилтвото и кршењето на човековите права како и промовирање на мирно решение за сириската криза.“
XS
SM
MD
LG