Достапни линкови

Западните земји побараа отворање на европските врати за Србија


Средбата на Вестервеле со неговиот српски колега
Австрија, Франција и Италија упатија заеднички повик за отварање на вратата на ЕУ за Србија на претстојната средба, која треба да се одржи следната недела, се наведува во писмото потпишано од името на трите држави. Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон вчера заедно со министрите за надворешни работи на трите земји истакнаа дека членките на ЕУ треба да ги „почитуваат ветувањата, дадени во декември“.
XS
SM
MD
LG