Достапни линкови

Тадиќ разговарал со Ештон за кандидатскиот статус на Србија


Српскиот претседател Борис Тадиќ
Српскиот претседател Борис Тадиќ денеска телефонски разговараше со шефот на дипломатијата на ЕУ Кетрин Ештон за можностите на Србија да добие кандидатски статус за членство во Унијата.
Тие разговарале и за надминување на проблемите во дијалогот меѓу Белград и Приштина. Според Тадиќ, неминовен фактор за регионалното претставување на Приштина е Резолуцијата 1244 на ОН.
XS
SM
MD
LG