Достапни линкови

Убиени двајца војници на НАТО во Авганистан


Протестите во Авганистан
Двајца војници на НАТО биле убиени во источен Авганистан од страна на еден авганистански војник. Инцидентот се случил во покраината Нангахар кога двајца демонстранти отвориле оган кон американска база.
Некои од сведоците за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа изјавија дека најмалку еден авганистански војник започнал да пука кон американските војници, откако тие убиле еден вооружен демонстрант и поведиле други седум лица.
Локалните власти потврдија дека имало судир меѓу американските и авганистанските сили за време на протестите против палењето на Куранот.
XS
SM
MD
LG