Достапни линкови

ОН со листа на властите од Сирија за злосторства против човештвото


Протестите во Сирија
Независната меѓународна комисија при Советот за човекови права на ОН соопшти дека сириските власти можеби се одговорни за злосторства против човештвото и кршење на човековите права, бидејќи имаат докази против одредени офицери и владини лица. Комисијата индицираше дека на листата има имиња кои се блиски на претседателот Башар Ал Асад, но таа се уште не е објавена.
Комисијата тврди и дека бунтовничките сили предводени од Армијата за ослободување на Сирија исто така се одговорни за злосторства против човештвото, но не до тој стeпен колку властите.
XS
SM
MD
LG