Достапни линкови

Во нападите во Ирак - 50 тина загинати


Багдад - Кардаба, 23 Февруари
Според извештаите од Ирак при денешната серија бомбашки и напади со огнено оружје загинале најмалку 50 луѓе, а многу други се ранети. Најголем дел од овие коорднирани напади се случиле во Багдад, но и во други градови како Бакуба, Кикук и Мосул, а целта биле шиитите и полицијата.
Во Ирак тензиите се дополнителни вжештени со кризата во владата предводена од мнозинството шиити и малцинската сунитска заедница. Сунитите ги интензивираа нападите откако беше издаден налог за апсење на нај високо рангираниот нивен политичар, Потпретседателот Тарик ал Хашеми под обвиние дека командувал со смртоносни одреди.
XS
SM
MD
LG