Достапни линкови

Во Берлин денеска комеморација на жртвите на неонацизмот


Комеморација за жртвите на неонацистичкиот терор во последните години во Германија ќе се одржи денеска во Берлин. Знамињата на државните институции ќе бидат спуштени на половина копје, a говор ќе одржи германската канцеларка Ангела Меркел.
Во ноември 2011 германските власти ја открија неонацистичката терористичка група - Националсоцијалистичко подземје, која ширум Германија изврши десет убиства од 2000 до 2007 година.
XS
SM
MD
LG