Достапни линкови

Нимиц се сретна со шефот на грчката дипломатија Димас


Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц
Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц попладнево во Атина се сретна со шефот на грчката дипломатија Ставрос Димас. Грчката државна телевизија јави дека Нимиц изјавил дека добил уверување оти грчката влада има искрена желба за решавање на спорот за името.
Димас пак го охрабил Нимиц да ги продолжи напорите за изнаоѓање заедничко прифатливо решение за проблемот.
Нимиц треба да се сретне и со грчкиот премиер Лукас Пападимос.
XS
SM
MD
LG