Достапни линкови

Филе-постигнат е значаен напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе
Еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави денеска дека е постигнат значаен напредок во дијалогот меѓу Белград и Приштина од декември минатата година. Европскиот парламент тогаш ја одложи одлуката за доделување на кандидатски статус на Србија и и постави одредени услови на земјата за на 1 март да биде донесена позитивна одлука.
Според него, потребен е сериозен напор за да се исполнат условите, но не е нереално да се очекува дека Србија ќе ги исполни.
XS
SM
MD
LG