Достапни линкови

Блокиран водечкиот независен информативен сајт во Киргистан


Интернет провајдер контролиран од власта во Киргистан го блокираше пристапот на водечкиот независен информативен сајт во земјата. Киргистанскиот парламент пред осум месеци гласаше за поддршка на резолуцијата во која се повикува веб страната Ferdhananews.com да биде блокирана во земјите од централна Азија. Репортери без граници соопштија дека се шокирани од одлуката и дека таа преставува чекор наназад за Киргистан.
XS
SM
MD
LG