Достапни линкови

Нимиц на средба со Пападимос и Димас во Атина


Посредникот на ОН Метју Нимиц
Медијаторот на ОН во спорот за името Метју Нимиц денеска во Атина ќе се сретне со грчкиот премиер Лукас Пападимос и со шефот на дипломатијата Ставрос Димас. Нимиц во Атина допатува откако во понеделникот во Скопје разговараше со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски.
По средбите Нимиц изјави дека јасно му биле кажани македонските позиции и дека ќе ги пренесе на властите во Атина.
XS
SM
MD
LG