Достапни линкови

Иран повторно негира дека работи на нуклеарно оружје


Али Хаменеи
Иранскиот врховен верски лидер ајатолахот Али Хаменеи повторно изјави дека Иран не настојува да произведе нуклеарно оружје. Тој ги повика иранските научници да продолжат со, како што оцени, важната нуклеарна работа. До изјавата на Хаменеи доаѓа откако претставници на Меѓународната Агенција за Атомска Енергија соопштија дека Техеран не им доволил да посетат некои места за кои постои сомневање дека таму се одвиваат активности за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG