Достапни линкови

Стотина убиени во Сирија, тврдат активистите


Сирија, деновиве
Сиријските безбедносни сили убиле стотина лица од кои четириесетмина во градот Хомс, тврдат активистите. За сега нема дополнителна потврда на информацијата, која пристигна во услови кога Црвениот крст побара дозвола за влез на хуманитарна помош во градовите Хомс и Хама. Во меѓувреме, официјален Вашингтон не ја исклучува можноста да ги снабди со оружје бунтовниците кои се противат на владеењето на сиријскиот претседател Башар ал Асад. Генералниот секртетар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека се бара кандидат за хуманитарен координатор во Сирија.
XS
SM
MD
LG