Достапни линкови

Нуклеарните експерти разочарани од посетата на Иран


Јукиа Амано
Меѓународната агенција за нуклеарна енергија изрази разочараност од неодамнешната посета на експерти на Обединетите нации во Иран. Шефот на агенцијата рече дека официјален Техеран не им дозволил на членовите на тимот да посетат воен комплекс во Парчин, за каде постојат сомненија дека се произведува нуклеарно оружје. Јукија Амано дополни дека за сега нема информации со кои би се разјасниле прашањата околу иранската нуклеарна програма.
XS
SM
MD
LG