Достапни линкови

Карзаи ги повика на директни преговори талибанците


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи денеска ги повика талибанските лидери на директни преговори со властите од земјата. Тој воедно го повика и Пакистан да помогне во преговорите.
Карзаи претходно изјави дека тие секојдневно преку посредници комуницираат со талибанците со цел да се стави крај на конфликтот во земјата.
XS
SM
MD
LG