Достапни линкови

Кинескиот потпретседател во посета на Турција


Кинескиот потпретседател Кси Џинпинг
Кинескиот потпретседател Кси Џинпинг е во посета на Турција каде ќе разговара за трговски и меѓународни прашања, меѓу кои и кризата во Сирија и спорот на Иран со западните земји за нуклеарната програма. Џинпинг се сретна со турскиот претседател Абдула Ѓул, а подоцна во Истанбул ќе разговара и со премиерот Реџеп Таип Ердоган.
Околу стотина демонстранти пред хотелот каде престојува Џинпинг во запалија кинеското знаме во знак на протест за насилството на Кина врз малцинството Ујгури.
XS
SM
MD
LG