Достапни линкови

Познати кандидатите за парламентарните избори во Иран


Ајатолахот Али Каменеи
Иранскиот изборен совет им одобри на 3444 лица да учествуваат на парламентарните избори, кои ќе се одржат на 2 март. Според извештаите советот им забранил на повеќето приврзаници на претседателот Махмуд Ахмадинеџад да се канидираат на изборите со што им се дава поттик на лојалистите на врховниот лидер Ајатолахот Али Каменеи.
Повеќе од 5000 лица аплицирале за учество на изборите.
XS
SM
MD
LG