Достапни линкови

Бесими-Чеку: Македонија и Косово имаат одлична соработка


Министерот за одбрана, Фатмир Бесими
Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска се сретна со министерот и со командантот на Косовските безбедносни сили Агим Чеку и генерал потполковник Кадри Кастрати, како и со вицепремиерот на земјата Хајредин Кучи.
Чеку, на заедничката прес – конференција изјави дека двете земји имаат одлична соработка која може да претставува пример за другите држави. Во однос на недоманешните инциденти на спортските натпревари, кога беше запалено македонското знаме, Чеку одговори дека истите се неприфатливи и треба да се осудат.
Бесими истакна дека од приоритетно значење е постигнувањето на дијалог, добрососедски односи и соработка во одбраната и безбедноста на двете земји.
XS
SM
MD
LG