Достапни линкови

Поранешниот шеф на ММФ, Строс Кан приведен во Франција


Поранешниот шегф на ММФ, Доминик Строс Кан
Поранешниот шегф на ММФ Доминик Строс Кан е приведен во францускиот град Лил под сомнение дека бил соучесник во подведување на проституција. Против Строс Кан може да биде отворена и истрага за злоупотреба на фондовите на неговата поранешна компанија.
Француското обвинителство истражува дали тој забавите со проститутките ги плаќал на сметка на компанијата.
Досега се уапсени осум лица кои се поврзани со случајот.
XS
SM
MD
LG