Достапни линкови

Главна цел датумот за преговори со ЕУ


Дијалогот на високо ниво кој почнува во март претставува можност која треба да се искористи, но добивањето датум за почнување на преговорите треба да остане главна цел за македонската влада, порачаа во Скопје претставниците на групата „Пријатели на Македонија“ во Европскиот парламент предводени од известувачот за Македонија Ричард Ховит на заедничката прес конференција со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски. Европратениците денеска ќе се сретнат со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски, со претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, а ќе се обратат и на заедничката седница на неколку собраниски комисии.
XS
SM
MD
LG