Достапни линкови

Телефонски разговор Обама-Карзаи


Американскиот претседател Барак Обама телефонски разговараше со својот авганистански колега Хамид Карзаи за регионалната поддршка за потезите кон помирување во земјата. Станало збор и за неодамнешната средба на Карзаи со неговите колеги од Пакистан и Иран.
Белата Куќа соопшти дека двајцата лидери се согласиле наскоро повторно да разговараат и да ги продолжат напорите на двете земји кон постигнување на заедничките цели и воспоставување долгорочно партнерство.
XS
SM
MD
LG