Достапни линкови

Преговори за демаркација на границата меѓу Узбекистан и Таџикистан


Границата меѓу Узбекистан и Таџикистан
Делегација на Узбекистан пристигна во таџикистанскиот главен град Душанабе на тродневни преговори за демаркација на границата меѓу двете земји. Претходните преговоре беа стопирани во февруари 2009 година, откако Таџикистан го одби предлогот на Узбекистан да и предаде на земјат некои од спорните острови под услов Ташкент да има контрола врз резерватот за вода кој се наоѓа на границата меѓу двете земји.
XS
SM
MD
LG