Достапни линкови

Лагард-Грција направи големи напори за да го добие кредитот


Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард
Извршниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард, за француските меидуми изјавила дека Грција големи напори за да го добие вториот спасувачки план што ќе и овозможи да го избегне банкрот.
Според неа, сега треба и другите земји да направат напори и ММФ е подготвен да работи врз оваа основа. Министрите за финансии на еврозоната денеска ќе се сретнат да разговараат за вториот пакет помош за Грција во износ од 130 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG