Достапни линкови

Литванија го поздрави исходот на референдумот во Летонија


Гласањето на референдумот во Летонија
Литванскиот премиер Андриус Кубилиус ги поздрави резултатите од гласањето во соседна Летонија, кое покажа дека граѓаните се против воведувањето на рускиот јазик како втор официјален јазик во земјата.
Во соопштението на премиерот се вели дека гласачите во Летонија ја покажале зрелоста на нивното општество и самосвеста. Референдумот беше организиран од руското малцинство во Летонија.
XS
SM
MD
LG