Достапни линкови

Авганистан подготвен за жена претседател?


Членовите на авганистанскиот Парламент
Проминетна авганистанска политичарка најави дека можеби ќе се кандидира на претседателските избори кои ќе се одржат за две години. Во интервју за авганистанскиот сервис на Радио Слободна Европа, пратеничката Фавзиа Кофи изјави дека верува оти има одредени интелектуални групи во земјата кои можат да прифатат една жена да биде претседател.
Женските кандидати на претседателските избори во 2004 и 2009 година немаа успех, бидејќи победи Хамид Карзаи, кој според Уставот нема право на уште еден мандат.
XS
SM
MD
LG